Cactus Challenge

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Cactus Challenge

Entry is Open

E-mail Print PDF

Entry for the 20th Annual Cactus Challenge is Now Open!

To register click here. Entry will remain open until March 31st, at noon or until we hit our cap of 355 paid entries.

 

2017 Cactus Challenge

E-mail Print PDF

Bluebonnet Brew-off drop off with be available Friday afternoon and Saturday morning, times TBD, in the Lobby of the BBO hotel. When registering please be sure to select the proper drop off location.

Please be sure to check out the rules and requirements before entering.

 

The 20th Annual Cactus Challenge will be open to all BJCP categories and our infamous Area 51 - most unusual ingredient category. We will be utilizing the 2015 BJCP Style Guidelines. The competition organizers reserve the right to combine styles for judging and to restructure awards as needed depending upon the quantity and quality of entries.

 

Awards / Event Location:

The awards and social event will be held at Yellow House Canyon Brew Works (601 N. University) on Saturday May 6th, 2016. Festivities are still being planned. Score sheets will be sent out after the awards ceremony.

Schedule

Entry Period: Mar. 10 - 31 (registration opens at noon March 10th and closes at noon March 31st)
Entry Check-in: April 1st 1:00pm @ YHCBW
1st Round Judging: Apr. 7-8, Apr. 14-15, Apr. 21-22 & Apr. 28 (if necessary)
Final Round Judging: Apr. 29 and May 5 (if necessary)
Event: May 6th
Awards Ceremony: May 6th

Judging

First Round Judging will be held on the weekends of Apr. 7-8, Apr. 14-15, Apr. 21-22 & Apr. 28 (if necessary) at Yellow House Canyon Brew Works located at 601 N University Ave, Lubbock, TX 79415. There will be three judging sessions each weekend, one on Friday at 6:00pm and two on Saturday at 1:00pm and 6:00pm.

Second round judging will take place on Apr. 29 and May 5 (if necessary) starting at 1:00pm (7pm on 4/29) at Yellow House Canyon Brew Works. Best of Show judging will follow.

The Official Rules for the 20th Annual Cactus Challenge can be found on the Rules and Requirements page. Please see this page to learn more about this year's new entry limits.


2013 Buckle

Last Updated on Thursday, 02 March 2017 09:09
 

2016 Cactus Challenge Results

E-mail Print PDF
1 & 2: Standard American Beer and International Lager (13 entries)
Place
Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Hank Keller Dark Star 2C: International Dark Lager Foam Rangers
2nd Hank Keller Golden Stream 1B: American Lager Foam Rangers
3rd Hank Keller Cool Cream 1C: Cream Ale Foam Rangers
3, 4 & 5: Czech Lager and Pale Malty, Bitter European Lager (24 entries)
Place
Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Kerry Martin Austin Pilz 5D: German Pils Austin Zealots
2nd James Gould Yaba Daba Delicious 5B: Kolsch Cane Island Alers
Co-Brewer: Andy Scherzinger
3rd Dave Kutschman Dave’s Helles 4A: Munich Helles North Texas Homebrewers Association
6 & 7: Amber Malty and Hoppy European Lager and Beer (17 entries)
Place
Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Brandon Jones Vienna In Autumn 7A: Vienna Lager Red Earth Brewers
2nd Mark Schoppe Mark’s Rauchbier 6B: Rauchbier Austin Zealots
3rd Matthew Cogburn BBC Oktoberfest 6A: Marzen Big Country Homebrewers Assoc
8 & 9 Dark and Strong Europeans Lagers (16 entries)
Place
Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Ricardo Fritzsche Slam Dunkles 8A: Munich Dunkel Austin Zealots
2nd Corey And Angela Martin Bock, Bock 9A: Doppelbock Austin Zealots
3rd Tim Castaneda Black Beer’d 8B: Schwarzbier San Antonio Cerveceros
Co-Brewer: Jeff Weihe
10: German Wheat Beer (8 entries)
Place
Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Matthew Cogburn BBC Hef 10A: Weissbier Big Country Homebrewers Assoc
2nd Kyle Autry Go Devil Heffewizen 10A: Weissbier Foam Rangers
Co-Brewer: Eric Heinz
11 & 12: English Bitters and Pale English Beer (11 entries)
Place
Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Sean Vreeland Bitter Biter 11C: Strong Bitter Cap and Hare Homebrew Club
Co-Brewer: Mike Treadway
2nd Barrett Tillman BlackManBrew.Com 12C: English IPA North Texas Homebrewers Association
3rd Robert Kessler K&B Best Bitter 11B: Best Bitter Barley Coherent
13 & 16: Brown English and Dark British Beer (18 entries)
Place
Brewer(s) Entry Name Style Club
1st David Kasselman Midlands Meandor 13A: Dark Mild Big Country Homebrewers Association
2nd Sean Vreeland Night Night 16D: Foreign Extra Stout Cap and Hare Homebrew Club
Co-Brewer: Mike Treadway
3rd Ricardo Fritzsche El Portero De Ric 13C: English Porter Austin Zealots
14 & 15: Scottish and Irish Beer (18 entries)
Place
Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Matthew Linnenburger Second Chance 14C: Scottish Export North Texas Homebrewers Association
2nd Matthew Linnenburger Hoben Irish Red Ale 15A: Irish Red Ale North Texas Homebrewers Association
18: Pale American Beer (24 entries)
Place
Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Sean Vreeland Galactic Pale Ale 18B: American Pale Ale Cap and Hare Homebrew Club
Co-Brewer: Mike Treadway
2nd Brandon Carr Mosaic Pale 18B: American Pale Ale Big Country Homebrewers Assoc.
Co-Brewer: Jon McAden And Royce Curtis
3rd Kerry Martin Clara’s Clara 18A: Blonde Ale Austin Zealots
Co-Brewer: Clara Martin
19: Amber and Brown American Beer (11 entries)
Place
Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Pete Train Connor’s Amber 19A: American Amber Ale Bay Area Mashtronauts
2nd Tim Castaneda Texas Common 19B: California Common San Antonio Cerveceros
20: American Porter and Stout (18 entries)
Place
Brewer(s) Entry Name Style Club
1st James Gould Rush In An Ariel Snout 20C: Imperial Stout Cane Island Alers
Co-Brewer: Andy Scherzinger
2nd Ricardo Fritzsche Ric The Stout 20B: American Stout Austin Zealots
3rd Benson Ledbetter Lead Beater’s Stout 20B: American Stout Foam Rangers
21: IPA (21 entries)
Place
Brewer(s) Entry Name Style Club
1st David Kasselman Ryon Bru 21B: Specialty IPA Big Country Homebrewers Association
2nd Hank Keller Citrale 21A: American IPA Foam Rangers
3rd Matthew Cogburn BBC IPA 21A: American IPA Big Country Homebrewers Assoc
17 & 22: Strong British and American Ale (15 entries)
Place
Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Kyle Autry Fat Man 22C: American Barleywine Foam Rangers
Co-Brewer: Eric Heinz
2nd Sean Vreeland MacGregor’s Goat 17C: Wee Heavy Cap and Hare Homebrew Club
Co-Brewer: Mike Treadway
3rd Benson Ledbetter Lead Beater’s Barley Wine 22C: American Barleywine Foam Rangers
23 & 28: European Sour and American Wild Ales (17 entries)
Place
Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Chris Mahaffey Tripel Crown 28C: Wild Specialty Beer Independent
2nd Brad Carlsen Blind Shot 28A: Brett Beer Cavern City Brewers
3rd Mark Schoppe Mark’s Berliner Weisse 23A: Berliner Weisse Austin Zealots
24, 25 & 26: Belgian, Strong Belgian and Trappist Ale (28 entries)
Place
Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Richard Jander Gronk The Monk 25C: Belgian Golden Strong Ale Cane Island Alers
2nd Dean Weaver Deanitude Quad 26D: Belgian Dark Strong Ale North Texas Homebrewers Association
3rd Craig Loerwald Crack That Wit 24A: Witbier Austin Zealots
27, 31 & 34: Historical, Alternative Fermentables and Speciality Beer (9 entries)
Place
Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Andy Scherzinger Here I Gose-Gain On My Own 27A: Historical Beer Cane Island Alers
2nd Mark Schoppe Mark’s Dinkelbier 31A: Alternative Grain Beer Austin Zealots
3rd Mark Schoppe Mark’s Lichtenhainer 27A: Historical Beer Austin Zealots
29: Fruit Beer (10 entries)
Place
Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Ty Sefton Breakfast Stout At Tiffany’s 29A: Fruit Beer TKO Libations
Co-Brewer: Kam Maude
2nd Sean Vreeland Angry Scot 29B: Fruit and Spice Beer Cap and Hare Homebrew Club
Co-Brewer: Mike Treadway
3rd Derek Hubenak Strawberry Hefeweizen 29A: Fruit Beer Independent
30: Spiced Beer (21 entries)
Place
Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Pete Train Mocha Mama 30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer Bay Area Mashtronauts
2nd Shawn Graham Graham Cracker’s Graham Cracker Ale 30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer Cap and Hare
3rd Derek Hubenak Cantaloupe Saison 30B: Autumn Seasonal Beer Independent
32 & 33: Smoked and Wood Beer (12 entries)
Place
Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Kyle Autry Mesquite Jack 33A: Wood-Aged Beer Foam Rangers
Co-Brewer: Eric Heinz
2nd David Kasselman Barrell O’ Rum Parti 33B: Specialty Wood-Aged Beer Big Country Homebrewers Association
3rd Shawn Graham Warmer Old Jacket 33B: Specialty Wood-Aged Beer Cap and Hare
Cider (12 entries)
Place
Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Cindy Oberlin The Bunny Trail C2F: Specialty Cider/Perry Bay Area Mashtronaut
2nd Cindy Oberlin White Rabbit C1A: New World Cider Bay Area Mashtronaut
3rd Cindy Oberlin Thanks For The Scraps! C2B: Cider with Other Fruit Bay Area Mashtronaut
Mead (6 entries)
Place
Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Mark Schoppe Mark’s Semi-Sweet Hydromel M1B: Semi-Sweet Mead Austin Zealots
2nd Mark Schoppe Mark’s Bourbon Barrel Buckwheat Maple Mead M4C: Experimental Mead Austin Zealots
3rd Benson Ledbetter Lead Beater’s Cherry Mead M2D: Stone Fruit Mead Foam Rangers
Category 51 (3 entries)
Place
Brewer(s) Entry Name Style Club
1st James Carlyle Hayson Saison 35A: Category 51 Cane Island Alers
Co-Brewer: James Haywood
Best of Show
Place
Brewer(s) Entry Name Style Club
BOS Kerry Martin Austin Pilz 5D: German Pils Austin Zealots
Reserve James Gould Rush In An Ariel Snout 20C: Imperial Stout Cane Island Alers
Co-Brewer: Andy Scherzinger
All results are final.
Last Updated on Saturday, 30 April 2016 20:24