Cactus Challenge

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

2015 Cactus Challenge Results

E-mail Print PDF

 

Best of Show

Brewer(s) Entry Name Style Club
Cristina Bailey Russian Imperial 13F: Imperial Stout Ale-ian Society
Co-Brewer: Aaron Rogers

Reserve Best of Show

Brewer(s) Entry Name Style Club
Cindy Oberlin Happy 25C: Other Fruit Melomel Bay Area Mashtronauts

 

Category 1: Light Lager (11 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Don VanSlyke Ain’t Raisin’ No Helles 1D: Munich Helles North Texas Homebrewers Association
2nd Jesse Thoresen Munich’s PBR 1D: Munich Helles North Texas Homebrewers Association
3rd Craig Loerwald Mine’s Lager Than Yours 1B: Standard American Lager Austin Zealots

Category 2: Pilsner (8 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Eric Heinz Pushrods Pils 2A: German Pilsner (Pils) Foam Rangers
Co-Brewer: Kyle Autry
2nd Pete Train Bohemian Rhapsody 2B: Bohemian Pilsener Bay Area Mashtronauts
3rd Jesse Thoresen Pretzel Beer 2A: German Pilsner (Pils) NTHBA

Category 3: European Amber Lager (6 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jeff Oberlin Skotoberfest Rules! 3B: Oktoberfest/Marzen Bay Area Mashtronauts
2nd Don VanSlyke Don’s Vienna 3A: Vienna Lager North Texas Homebrewers Association

Categories 4 & 5: Dark Lager and Bock (7 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Corey Martin Krunkel Dunkel 4B: Munich Dunkel Austin Zealots
2nd Mark Schoppe Mark’s Eisbock 5D: Eisbock Austin Zealots
3rd Jeff Oberlin Andrei The Giant 4C: Schwarzbier Bay Area Mashtronauts

Category 6: Light Hybrid Beer (14 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jesse Thoresen Yellow Corvette 6B: Blonde Ale NTHBA
2nd Robert Brown Jr Friarman’s Floor 6B: Blonde Ale Foam Rangers
3rd Jeff Oberlin Kraken Kolsch 6C: Kolsch Bay Area Mashtronauts

Category 7: Amber Hybrid Beer (8 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Pete Train Alt Enough? 7C: Dusseldorf Altbier Bay Area Mashtronauts
2nd Matthew Cogburn Burner’s Uncommonly Esteamed 7B: California Common Beer Big Country Homebrewers Association
3rd John Shank Schenkerslaav Altbeir 7A: Northern German Altbier Cap and Hare

Category 8: English Pale Ale (5 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Hank Keller Queen’s Bum ESB 8C: Extra Special/Strong Bitter (English Pale Ale) Foam Rangers
2nd Doug Nett Jeremy’s Best Bitter 8B: Special/Best/Premium Bitter North Texas Homebrewers Association

Category 9: Scottish and Irish Ale (6 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Mark Todd Wee Bit Heavier 9E: Strong Scotch Ale Cane Island Alers
2nd Matthew Linnenburger Hoben Irish Red 9D: Irish Red Ale North Texas Homebrewers Association
3rd David Kutschman Daves Scotch Ale 9E: Strong Scotch Ale North Texas Homebrewers Association

Category 10: American Ale (18 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Bill Arning Boreas Brown Ale 10C: American Brown Ale Bay Area Mashtronauts
2nd Aaron Pachlhofer Pig Slayer 10A: American Pale Ale Basin Brewers
3rd Richard Jander Crazy Redhead 10B: American Amber Ale Cane Island Alers

Category 11: English Brown Ale (8 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Bill Arning So What! 11C: Northern English Brown Ale Bay Area Mashtronauts
Co-Brewer: Adrian Soto
2nd Jeff Oberlin Buster Brown 11C: Northern English Brown Ale Bay Area Mashtronauts

Category 12: Porter (16 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jeff Oberlin Husky Porter 12B: Robust Porter Bay Area Mashtronauts
2nd Anthony Franca 2083 Honey Porter 12B: Robust Porter Ale-ian Society
3rd David Lee Entire Butt 12A: Brown Porter North Texas Homebrewers Association
Co-Brewer: Lloyd Yeager

Category 13: Stout (22 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Cristina Bailey Imperial Stout 13F: Imperial Stout Ale-ian Society
Co-Brewer: Aaron Rogers
2nd Jeff Oberlin Black Dog Stout 13A: Dry Stout Bay Area Mashtronauts
3rd Jeff Oberlin Siberian Winter 13F: Imperial Stout Bay Area Mashtronauts

Category 14: India Pale Ale (IPA) (19 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Chris Turner Double Honey Imperial Pale Ale 14C: Imperial IPA Independent
Co-Brewer: Troy Bourgeois
2nd Matthew Cogburn EQ2 14B: American IPA Big Country Homebrewers Association
3rd Bill Arning Sand Patrol IPA 14B: American IPA Bay Area Mashtronauts
Co-Brewer: TJ Tayamen

Category 15: German Wheat and Rye Beer (6 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Eric Heinz Flatfender Hefeweizen 15A: Weizen/Weissbier Foam Rangers
Co-Brewer: Kyle Autry
2nd Walter Hodges Ryes Of Texas 15D: Roggenbier (German Rye Beer) North Texas Homebrewers Association

Category 16: Belgian and French Ale (7 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Brian Winter Glencrest Saison 16C: Saison Bexar Brewers
2nd Matthew Cogburn Storyteller Saison 16C: Saison Big Country Homebrewers Association

Category 17: Sour Ale (4 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jerry Elliott Mijn Meisje 17B: Flanders Red Ale HubCity Brew Crew
2nd Barrett Tillman BlackManBrew.Com 17D: Straight (Unblended) Lambic North Texas Homebrewers Association

Category 18: Belgian Strong Ale (10 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Pete Train Stairway To Heaven 18E: Belgian Dark Strong Ale Bay Area Mashtronauts
2nd Brian Winter Glencrest Blond 18A: Belgian Blond Ale Bexar Brewers
3rd Mark Schoppe Mark’s Belgian Dubbel 18B: Belgian Dubbel Austin Zealots

Category 19: Strong Ale (10 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Kyle Lapointe BIG BARLEY WINE 19B: English Barleywine Cap & Hare Homebrew Club
Co-Brewer: Chris Touraine
2nd Cristina Bailey Barley Wine 19C: American Barleywine Ale-ian Society
3rd Paul Dietert Old Man Ale 19A: Old Ale Barley Coherent

Category 20: Fruit Beer (3 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Dustin Teague La Tuna Wheat 20A: Fruit Beer Independent

Category 21: Spice/Herb/Vegatable Beer (12 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Robert Brown Jr RB’s Christmas Ale 2014 21B: Christmas/Winter Specialty Spiced Beer Foam Rangers
2nd Mike Treadway Espresso Stout 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer Cap and Hare
Co-Brewer: Sean Vreeland
3rd John Pitts Boom Choca Latte 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer Austin Zealots
HM Mark Schoppe Mark’s Chipotle Lichtenhainer 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer Austin Zealots

Category 22: Smoke-Flavored and Wood-Aged Beer (8 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Mark Todd Wee Bit ’O Rye 22C: Wood-Aged Beer Cane Island Alers
2nd Corey Martin Smok’em If You Got Em, Rauchbier 22A: Classic Rauchbier Austin Zealots
3rd Aaron Pachlhofer Mas Comitas 22C: Wood-Aged Beer Basin Brewers

Category 23: Specialty Beer (8 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Eric Heinz Oatmeal Pale Lager 23A: Specialty Beer Foam Rangers
Co-Brewer: Kyle Autry
2nd Mark Schoppe Mark’s Eisrauch 23A: Specialty Beer Austin Zealots
3rd Daniel Montemoyor Tequila IPA 23A: Specialty Beer Independent

Categories 24-26: Mead (18 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Cindy Oberlin Happy 25C: Other Fruit Melomel Bay Area Mashtronauts
2nd Ron Haluzan Peachy Keen 26C: Open Category Mead Bexar Brewers
3rd Jeff Oberlin Precious 25C: Other Fruit Melomel Bay Area Mashtronauts

Categories 27-28: Cider (12 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Corey Martin Dicken’s Cider 27A: Common Cider Austin Zealots
2nd Jeff Oberlin Apple Mania 27A: Common Cider Bay Area Mashtronauts
3rd Jeff Oberlin Husky Drool 28D: Other Specialty Cider or Perry Bay Area Mashtronauts

Category 51: Most Unusual Ingredient (3 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Cristina Bailey Honey Badger 29A: Category 51 - Most Unusual Ingredient Ale-ian Society
2nd Dan Dewberry Midnight Sun Alaskan Spruce Saison 29A: Category 51 - Most Unusual Ingredient Austin Zealots
Co-Brewer: Joelle Dewberry

ALL RESULTS ARE FINAL

Last Updated on Sunday, 03 May 2015 12:07